RUKKILEIB: rukkileiva küpsetamine, sh küpsetamise aeg ja temperatuur

Vandiste
Postitusi: 769
Abikokk
2008-03-06 22:20:09
Olen juba paar korda teinud ehedat rukkileiba, ilma pärmita varianti. Maitselt on hää, kuid küpsetamise temperatuuri ja aega pean veel timmima. Siiani olen küpsetanud 250 kraadi juures 1,5-2 tundi, kuid leib jääb ikka seest nätske. Koorik kipub ka kõva jääma, sõltumata kooriku niisutamisest ja siis räti sisse keeramisest. Jagage kogemusi, mis temperatuuril ja kui kaua teie leiba küpsetate.
Põrnikas
Postitusi: 435
Abikokk
2008-03-07 01:57:07
Mina küpsetan kõigepealt ca 20 minutit 250 kraadi juures, seejärel alandan temperatuudi 200 juurde ja küpsetan veel 35-40 minutit. Koorik jääb mõnusalt krõbe mu meelest. Ja nätskuse koha pealt - oluline on lasta leival enne lahti lõikamist vähemalt 30 minutit jahtuda, muidu on jah nätske..
Merilin
Postitusi: 953
Abikokk
2008-03-07 08:38:12
Põrnikas räägib täitsa õiget juttu. Aga kogemuse järgi see madalamal kuumusel küpsetamise pikkus oleneb tainast ja ahjust ja vormist ja tainakihi paksusest ja veel sajast asjast. Seega seda peab ikka ise timmima, aga kindel on, et temperatuuri tuleb alandada. Eks puuahi ju ka jahtub tasapisi leiva küpsedes. Lingin nagu jaksan :) Juuretisest olen kirjutanud siin ja leiva küpsetamisest siin. [1quote]Kerkinud leib tuleb panna kuuma ahju ja küpsetada kõigepealt 15-20 minutit 250 kraadi juures ning alandada temperatuuri 200 kraadini ja küpsetada veel ca. 40 minutit. Mina olen selle 200 kraadi juures küpsetamise ajal leiva kergelt küpsetuspaberiga katnud, et pealmine koorik liiga ei saaks. Eks need ajad ja temperatuurid olenevad tainast ja ahjust ja kõhutundest ka. Ahjust võetud leib tuleb veega üle piserdada või sepa käte olemasolul märgade kätega paar korda üle siluda, et koorik kivikõvaks ei jääks. Siis pannakse leib rätiku alla jahtuma ja "tahenema", kuuma leiba lahti ei lõigata.[/quote]

Pisike ja Pisut Segi, teadagi...

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2008-03-07 08:43:25
Ma panen oma mullusuvise leivateo fotomosaiigi siia:

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Vandiste
Postitusi: 769
Abikokk
2008-03-07 18:28:17
Tänud! Panin juba uue taigna kerkima. Proovin aga uuesti, sest mekib ju kodune leib ikka kõige paremini. Pille, kas vormis küpsetades jätad taigna veidi vedelama? Tundeb selline voolav olevat.
Kristjan
Postitusi: 101
Abikokk
2008-03-08 14:55:15
Pange tähele, kuidas Pille leib läigib. Kohe ahjust võttes on leiba võitükiga hõõrutud. Kaval. Läige säilib rahulikult sama kaua kui leib ise: isetehtud rukkileib paistab vähemalt nädal aega korralikult säilivat.
Leenilii
Postitusi: 161
Abikokk
2008-05-01 12:56:53
Mina olen veega pintseldanud, aga võiga määrimine on väga hea mõte! Lahti ei tohi jah kohe lõigata ning leib peab olema hästi kerkinud ka, muidu võib ka nätske jääda. Mida te leiva sisse panete? Mina panen alati köömneid ja linaseemneid ning siis varieerin nt mooniseemntega või päevalilleseemnetega. Mis veel hea on? Küpsetamisel on mul kauss veega ahjus. Tegelt koorik jääb ikka üsna kõva, tee mis tahad...
Spidur
Postitusi: 443
Abikokk
2008-05-01 13:05:49
Liha- või kalaleiva retseptid on eesti rahvustoitude kokaraamatus. Suitsupeekoni tükikestega leib maitses küll ühel laadal päris hea. Mina teen vahel ka rosinaleiba. 2 tundi pole mina veel suutnud ühtegi leiba küpsetada, 1,5 h oli juba rohkem kui küll. Aga eks see oleneb ikka pätsi suuruse ja taina paksusest ka. Koorik läheb peale veega niisutamist ja rätiku all seismist täitsa normaalseks.

Elina tegemised

Vandiste
Postitusi: 769
Abikokk
2008-05-01 17:19:23
Nii, mu leivad maitsevad vägagi, kuid siiski on suur aga... Vormis kerkib pätsike korralikut, siis panen ahju ja küpsemise ajal kukub leib uuesti kokku :( Aru ma ei saa. Temperatuurid on ka nagu normaalsed (alustan 250-st ja iga 20 minuti järel keeran 30 kraadi väiksemaks, ja siis küpsetan veel tunni madalal kuumusel). Ma ei oskagi enam midagi proovida.
Leenilii
Postitusi: 161
Abikokk
2008-05-01 17:46:31
mina olen kuulnud, et ahju panemine peab toimuma väga ettevaatlikult. Nt Ärma perenaine (mitte Evelin :) ) rääkis, et neil olid leivad kerkimas köögist kaugemal ja kui siis nt leibu kiiruga kööki toodi, siis käis tuul peale ja leib vajus pahhhti alla.
< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 >>