RUKKILEIB: rukkileiva küpsetamine, sh küpsetamise aeg ja temperatuur

Alberta
Postitusi: 48
Kokaõpilane
2009-04-07 00:55:48
Pisi-Pisi:
Küsin nõu ja abi - kuidas saaks leiva küpsetatud nii, et koorik ei tuleks selline, millega võib hambaid murda. Ja kui koorik on normaalne, ei kõlba sisu kuhugi, täiesti taignaks jääb. Ahju olen pannud veekausikese, aga erilist efekti pole sellel tegevusel märganud.
mulle maitseb krõbe koorik :) aga proovi nii, et peale küpsetamist niisutad kuuma leiva külma vee sisse kastetud käega ja siis keerad leiva käterätti ja lased ära jahtuda. Kujutan ette, kui veel rätiku ümber mõni tihedam asi panna (kilekott?), siis peaks koorik ikka täitsa ära pehmenema...
Vandiste
Postitusi: 769
Abikokk
2009-04-07 08:44:46
Pisi-Pisi:
Küsin nõu ja abi - kuidas saaks leiva küpsetatud nii, et koorik ei tuleks selline, millega võib hambaid murda. Ja kui koorik on normaalne, ei kõlba sisu kuhugi, täiesti taignaks jääb. Ahju olen pannud veekausikese, aga erilist efekti pole sellel tegevusel märganud.
Küpsetad sa ikka alguses pool tundi 250 kraadi juures ja siis keerad kuumuse 200 kraadini ja katad vormi fooliumiga? See pärastine veega üle tõmbamine ja rättidesse mässimine pehmendab koorikut küll hästi.
Aire1
Postitusi: 837
Abikokk
2009-04-07 09:44:18
Mina teen köögikäterätiku kraani all märjaks, väänan siis kuivaks ja panen leibadele. Kõige peale froteerätik. Tavaliselt küpsetan leivad õhtul, nii saavad need öö läbi puhata. Hommikul pakin leivad kilekottidesse.
Spiidi
Postitusi: 743
Abikokk
2009-04-08 18:56:08
Kas keegi on proovinud rukkijahule ka muud jahu lisada (näiteks nisujahu)? Ma olen nüüd mõned korrad ise leiba teinud ning rukkijahu leivad jäävad kuidagi kõvad, ma tahaks mõnusat pehtmet õhulist leiba. Seni olen kasutanud Eesti Mahe rukkijahu.

le D?ner

Frieda
Postitusi: 309
Abikokk
2009-04-08 20:30:20
Mu viimane avastus oli leivatainale odrajahu lisamine, teeb leivakooriku kuidagi mõnusalt krõbedaks. Nisujahu olen pannud, kuidas parajasti tuju on, mõnikord peotäie-kaks, mõnikord üldse mitte ja ausalt öeldes ma olulist vahet ei märka. Kooriku kõvaks küpsemist on mul edukalt takistanud veekauss ahjus, küpsemise ajal 2 korda leibade pintseldamine kuuma veega, pärast ahjust võtmist võitükiga hõõrumine ja rätiku all jahtumine.

Söömine on ainus töö, mis toidab

Kingadraakon
Postitusi: 217
Abikokk
2009-04-15 10:41:16
mina olen pannud nisujahu ja kaerajahu ka -- muidugi mitte korraga. kerkib küll paremini, aga maitse poolest eelistan vaid rukkijahust valmistatud leiba. minul läks koorik liiga kõvaks, sest ahju kuumus oli liiga suur. minu ahju ja vormi puhul toimib kõige paremini see skeem: 20-30 min 200 kraadi juures, 30 min 180 kraadi juures fooliumita ja siis veel 30 min fooliumiga. kõik eelpoolmainitud nipid on ka head, aga vaatamata määrimistele jms pean leiva ikka pärast paaripäevast seismist kilekotti panema, muidu kuivab nii kõvaks, et ei saa lõigatagi.
Ragne
Postitusi: 860
Abikokk
2009-04-15 17:02:19
polegi tähele pannud seda teemat siin. Mina olen suuuuuuur leivaküpsetaja ja üldse koduleiva armastaja. Sellest ajast kui käisin novembris Annelt Maksan leivakoolitusel, pole poe leibade poole vaadanudki. Hetkel ka juuretis käärib. Seekord teen köömneleiba (see mu mehe lemmik), soolapähklite ja seemnetega (see on minu üks lemmikuid, kuna soolapähklid annavad leivalt nii mõnusa maitse juurde) ja kolmanda teen ürtidega. Väikseid nippe tuleb minu arvates iga leivaküpsetamisega juurde. Lisaks rukkijahule lisan ma ka nisujahu nii umbes 4 peotäit. See annab leivale kergust juurde, kuna ainult rukkijahuga leib tuleb kuidagi raske. Varasemat kasutasin ka mitmeviljajahu, kuid olen järeldusele jõudnud, et nisujahust piisab ka.

www.kokkama.ee

Kairit
Postitusi: 397
Abikokk
2009-04-29 17:56:42
Tegin ka oma esimese leiva, sain juuretise tuttavalt. Kõik läks kenasti, aga veidi nagu liiga hapukas ehk...millest see tuleb? Tegin nii: juuretise segasin leige veega ja täistera rukkijahuga, seisis 14 tundi soojas. Siis lisasin veel jahu, seemneid, soola, suhkrut ja panin vormi ning 4 tunniks kerkima sooja kohta. Siis ahju.
Ragne
Postitusi: 860
Abikokk
2009-04-29 22:37:52
proovi järgmine kord juuretist vähem kääritada, 12 tundi on maksimaalne käärimise aeg. Üheksast tunnist peaks piisama.

www.kokkama.ee

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2009-05-21 12:21:16
Vaatasin, et pole siin jaganud novembris Annely Maksani leivakoolitusel tehtud fotosid. Parem hilja, kui mitte kunagi (mu levinuim vabandus vist :)). Mise en place ehk kõik vajalikud komponendid enne töö kallale asumist: Leivatainas enne vormidesse jagamist: Leib enne ja pärast viimast kerkimist: Annely Maksan viilutamas varem küpsetatud leiba: Rukkileib suitsulihaga: Jõululeib piparkoogimaitseaine ja kuivatatud puuviljadega.

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

<< 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 >>