RUKKILEIB: rukkileiva küpsetamine, sh küpsetamise aeg ja temperatuur

Põrnikas
Postitusi: 435
Abikokk
2009-06-08 16:56:38
mul savivormi kasutamise kohta selline küsimus, et kas panete leiva sellega otse kuuma ahju? mul on kusagilt millegi pärast mulje jäänud, et savi anumad peaks panema külma ahju, kus nad siis ahjuga koos soojenevad.. ise kasutan näiteks sepikute küpsetamisel plaadi asemel savitaldrikut, mille panen ca tund varem ahju soojenema ja siis libistan kerkinud sepiku peale, tulemus väga lahe mu meelest.
Erru
Postitusi: 22
Kokaõpilane
2009-06-08 22:31:27
Meie oleme savivormi tõesti kuuma ahju pannud. Ja kui savivorm korralikult ära määrida, siis tuleb leib sealt väga hõlpsalt välja. Piisab ainult vormi korraks tagurpidi keeramisest ning leib ongi lupsti käes.
Ullike
Postitusi: 335
Abikokk
2009-06-18 12:24:49
Põrnikas:
mul savivormi kasutamise kohta selline küsimus, et kas panete leiva sellega otse kuuma ahju? mul on kusagilt millegi pärast mulje jäänud, et savi anumad peaks panema külma ahju, kus nad siis ahjuga koos soojenevad.. ise kasutan näiteks sepikute küpsetamisel plaadi asemel savitaldrikut, mille panen ca tund varem ahju soojenema ja siis libistan kerkinud sepiku peale, tulemus väga lahe mu meelest.
Panen kuuma ahju jah! Tegelikult tuli alles seda küsimust lugedes meelde, et mingeid savivorme soovitatakse enne leotada ja panna külma ahju. Leivavormiga ei tulnud selline asi mitte pähegi :O. Nii et kogemusele toetudes: võib küll kuuma ahju panna. Samas aga võib olla on asi selles, et need leivavormid on seestpoolt glasuuritud? Juhul kui keegi on targem - ehk seletab....

Söömine on ainuke töö, mis toidab

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2009-06-18 12:41:30
Pille:
Ma panen oma mullusuvise leivateo fotomosaiigi siia:
Kuna ma alustasin nüüd taas koduse leivaküpsetamisega, siis panen siia ka juhised, kuidas ma leiba teen (NB! üsna erinev sellest, kuidas Annely Maksan õpetab. Mõlemad variandid töötavad, aga leib tuleb veidi erinev). Juhised on nn vormileiva ja mitte põrandaleiva tegemiseks! Kui tahad teha põrandaleiba, siis peab leivatainas veidi paksem olema. Juuretisega rukkileib (100% rukis, 2 suurt pätsi) • Vala juuretis suurde kaussi. Lisa 1 liiter käesooja vett ja nii palju rukkijahu, et tekiks mõnus voolav hapukoorepaksune mass. Sega hästi läbi. • Kata kauss toidukile või köögirätikuga ja pane kuni ööpäevaks (24 h) sooja kohta (radiaatori ligi, vannitoa põrandale kui on põrandaküte). Leiva hapusus sõltub just sellest seismise ajast ja soojusest - kui seisab ööpäevast kauem ja on üsna soe koht, siis ka tulemus hapum. • Kui ootusaeg on ümber saanud, siis pane paar supilusikatäit juuretist karbiga külmkappi järgmist leivategu ootama (NB! Karbi kaane sisse tee paar auku, sest juuretis on elus ja tahab hingata) • Lisa kausis olevale eeltainale: - 1 kuhjaga sl soola - 100-150 g suhkrut - tunde ja maitse järgi seesamiseemneid, päevalilleseemneid, linaseseemneid, kliisid, Fibrex helbeid - nii palju rukkijahu, et ei oleks liiga paks ja tihke, aga mitte ka liiga vedel (kui tainast puulusikaga segada annab, on ok. Kui segamine raskeks läheb, on aeg lõpetama hakata :)) • Määri kaks leivavormi paksult võiga. Ära kasuta küpsetuspaberit- või on parim! • Jaga tainas võrdselt vormidesse, patsuta märja käega siledaks. • Nüüd pane vormid jälle rätikuga kaetult sooja kohta kerkima 6-12 tunniks (kuni vorm on kenasti täis kerkinud). • Kuumuta ahi 250 kraadini (ehk maksimum). • Tõsta vormid soojast kohast otse ahju (NB! Ettevaatlikult, sest kerkinud leivale ei meeldi liigne raputamine-loksutamine). Keera ahi seejärel 200 kraadi peale. • Esimese veerand kuni poole tunni jooksul küpseb leivakoorik krõbedaks. Kata nüüd leivad fooliumiga, et vältida kõrbemist. Jätka küpsetamist. • Kui tund on täis, tõsta vormid välja jahtuma. Lase umbes 7 minutit jahtuda (mina keeran vormi lõikelaua peale pahupidi, siis kuum aur kummutab leiva praktiliselt ise vormist välja). • Pane kandikule suur tükk küpsetuspaberit ja kummuta leivad vormidest paberile. Määri võiga kõik küljed. • Mässi leivad rätikusse või küpsetuspaberisse ja lase järelhaududa. Lõika leib viiludeks alles siis, kui see on täielikult jahtunud.

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Liiseli
Postitusi: 256
Abikokk
2009-07-03 16:45:12
Pille:
Nt Mõisakeraamika teeb selliseid. Maksab 150 krooni, täpsemalt siin.
Mu ema kasutas neid vorme. Leib tuli väga mõnus krõbe, kuigi vormist kättesaamiseks pidi vormi tõesti korralikult määrima. Ent vormide kasutusaeg oli lühike (umbes pool aastat). Alguses tekkis ühele, hiljem ka teisele vormile praktiliselt nähtamatu lõhe, millest määrimiseks kasutatud või välja hakkas tilkuma (ja läks ahjus kärssama :( ). Leivale olen viimasel ajal hakanud kanepiseemneid lisama - krõmpsuvad mõnusalt hamba all ja annavad kerge pähklimaitse. Mee asemel panen nüüd pruuni toorroosuhkrut, koguseliselt poole rohkem - 4 spl. kahe vormitäie kohta.
Kardemon
Postitusi: 493
Abikokk
2009-07-03 23:18:30
kuidas üldse leib peaks vormist välja tulema? ma õlitan ikka üsna hoolega aga pean noaga servadest üle tõmbama... ja siis kas kangutama või tugevalt raputama, et välja tuleks. Metallvormist saan ikka paremini kui Mõisakeraamika vormist. Või peaks võiga määrima? või närvide ja leiva välimuse säästmiseks kasutama küpsetuspaberit?

http://kardemon.blogspot.com

Liiseli
Postitusi: 256
Abikokk
2009-07-04 10:25:07
Mina määrin (metallvormid) võiga. Kui hooga tagurpidi keeran, tulevad leivad reeglina lupsti välja.
Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2009-07-04 10:34:17
Kardemon:
kuidas üldse leib peaks vormist välja tulema? ma õlitan ikka üsna hoolega aga pean noaga servadest üle tõmbama... ja siis kas kangutama või tugevalt raputama, et välja tuleks. Metallvormist saan ikka paremini kui Mõisakeraamika vormist. Või peaks võiga määrima? või närvide ja leiva välimuse säästmiseks kasutama küpsetuspaberit?
Mina võitan oma Kaiseri metallvormid, küpsetuspaberit ei kasuta. Probleeme leiva kättesaamisega pole. Kui kohe ei tule ja leib vormi servast kõrgemaks pole kerkinud, siis keeran vormi pahupidi ja lasen jahtuda. Kas see "nipp" savivormi puhul ka töötab, ei tea..

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Spidur
Postitusi: 443
Abikokk
2009-07-04 10:39:59
mina teen jällegi ilmselt midagi sellist, mille peale leivameistrid silmi pööritavad. nimelt küpsetan leiba silikoonvormis, mis selleks, et ta oma vormi ei kaotaks on metallvormis. leib tuleb lupsti välja ja välimuse koha pealt minul pretensioone pole. samuti pole ma suutnud järgmisel päeval (eelnevalt 12 tundi hapnenud) leiba 6 või rohkem tundi tundi kergitada. enamasti kerkib 3 tunniga täiesti normaalse suuruseni. küpsetan 200 kraadi juures 1 tund ja küpsemisel ei kata kunagi leibasid fooliumiga. tekstuur on pärast piisavalt ja ühtlaselt õhuline, pealt pole ära kõrbenud. panen pildi oma viimasest leivast kah.

Elina tegemised

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2009-07-04 10:58:36
Spidur:
samuti pole ma suutnud järgmisel päeval (eelnevalt 12 tundi hapnenud) leiba 6 või rohkem tundi tundi kergitada. enamasti kerkib 3 tunniga täiesti normaalse suuruseni.
Ma kopeerin siia ühe imearmsa lookese-tõetera Wild Yeast blogist. When I was in graduate school, we had a talk on cultural differences by an anthropologist who told a story about one of her students. The student was in the South American rainforest, waiting for a ferry that would take her down the river. The attendant at the ferry landing told her the boat would arrive at 2:00. She waited, and looked at her watch. 2:00 came and went. 2:30 came and went. 3:00 came and went. She remarked to the attendant that the ferry was late. The attendant said, “No, it’s not 2:00 yet.” The student pointed to her watch and said “Yes, it is well past 2:00.” The attendant replied, “No, the boat has not come yet. Therefore it is not 2:00.” [b]So it is with bread. When the recipe says mix for 10 minutes, check the gluten. If it’s not developed, the 10 minutes have not passed. If the loaves need to proof for two hours, check them at 60 minutes. If they’re ready, then two hours have gone by. When your calculation says the bread should finish baking at 2:00, look at it. If it is still pale, it’s not 2:00 yet.[/b] Lähen ja segan juuretise nüüd sooja vee ja rukkijahuga hapukoorepaksuseks eeltainaks :P

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

<< 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 >>