Ameerika tänupüha (Thanksgiving)

Eda
Postitusi: 36
Kokaõpilane
2008-09-30 16:22:35

Olen aastaid novembri neljandal pühapäeval "tõelise pereema kohustustest" kõrvale hiilinud ja nii on minu ameeriklasest mees seni ilma tõelise tänupühakalkunita.

Heidutanud on:

* suur lind - kuidas ikka tervet lindu ahjus mahlaseks saada?
* täidis - milline saia- ja ürdisegu oleks "õige"?
* kust võtta ja mida teha bataadiga?
* jahukaste, jõhvikatarretis ja pekaanipähklikook
* fotod Martha Stewart'i täiuslikena näivatest roogadest

Kas on kellelgi klassikalisi, läbiproovitud retsepte ja häid nippe tänupühaks?

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2008-09-30 16:39:24
Eda:
Kas on kellelgi klassikalisi, läbiproovitud retsepte ja häid nippe tänupühaks?

Tunnistan piinlikkusega, et tähtpäevakategooria Tänupühad all on hetkel vaid üks õnnetu retsept:
kalkunipraad veinikastmes (aga see-eest on retsept Martha Stewarti sulest :)).

Probleem nimelt selles, et saan määratleda iga retsepti puhul vaid ühe tähtpäeva ja nii ongi paljud USA tänupühadeks sobivad retseptid liigitatud hoopis rubriiki jõulud ja aastavahetus (mul ju seitse aastat briti-minevikku ja seal süüakse saiatäidist ja kalkunit justnimelt jõulude ajal).

Aga üht-teist ikka on pakkuda:

Retseptid tervest kalkunist (hetkel 7 tk).

(Ja kui kalkunit ei leia, siis ehk sobib terve part (16 retsepti) või terve hani (11 retsepti)?

Valik sobivaid täidiseid (ingl. k. stuffing, britid söövad neid oma jõulukalkuni kõrvale):

Itaaliapärane täidis prae kõrvale (Antonio Carluccio)
Jõhvika-apelsinitäidis kalkunipraele (Nigella Lawson)
Kadaka-kastanitäidis kalkunipraele (Raymond Blanc)
Kastanitäidis kalkunipraele (Nigella Lawson)
Saia-ürditäidis (Linda McCartney)

Bataati ehk maguskartulit olen müügil näinud nt Stockmannis - ei tea küll öelda, kui valge või oranži viljalihaga see seal on... (Valik retsepte siin).

See pekanipähklikook peaks olema üsna sarnane sellele, mida otsid - aga ma kodus vaatan veel ringi :)

Kui ma nüüd õigesti mäletan, siis on nii mõnegi nami-namika elukaaslane ameeriklane. Mis teil tänupühal laual on??

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Tripsakas
Postitusi: 123
Abikokk
2008-09-30 22:23:29
No tegelikult on tänupüha neljapäeval, mitte pühapäeval!
Meie ameerika-eesti segapere tähistab tänupüha tavaliselt mõne teise segapere seltsis. Laual kalkun (ameeriklased eelistavad seda täita saiaseguga, mis mulle kalkuni sees küpsenuna ei maitse üldse), kaste, cranberry-relish, kartulipuder ja muud niksi-näksi. Magustoiduks kõrvitsapirukas (mis jälle meie pere mokka mööda pole) ja kirsipirukas.

Täna juba liiga hilja hakata täpseid retsepte otsima, kuigi Nami-Nami ja Lavazza kohvikoolitus andis hea energialaksu, aitäh!

Sussukas
Postitusi: 174
Abikokk
2008-10-01 07:58:42
Meie oleme ka kalkunit küpsetanud. Mitte küll tänupühaks. Aga täidiseks panime hapukapsa-porgandi-viinamarja segu. Ja et pealt ära ei kõrbeks katsime hõbepaberiga.

Vanad inimesed on väikesed sellepärast, et neil on väikesed kepid

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2008-10-01 09:14:36
Tripsakas:
No tegelikult on tänupüha neljapäeval, mitte pühapäeval! Meie ameerika-eesti segapere tähistab tänupüha tavaliselt mõne teise segapere seltsis.

Sul on täitsa õigus, Tripsakas!
Tänupühi tähistatakse USAs novembrikuu neljandal novembril (Kanadas nt oktoobri teisel esmaspäeval hoopis).
Siin "ameeriklastele" kuupäevad järgmiseks paariks aastaks:

27. november 2008
26. november 2009
25. november 2010
24. november 2011
22. november 2012

(1789. a. kuulutas George Washington novembri viimase neljapäeva tänupühade kuupäevaks; 1941. a. otsustas Kongress, et novembri neljas neljapäev on tänupüha).

Tripsakas:
Laual kalkun (ameeriklased eelistavad seda täita saiaseguga, mis mulle kalkuni sees küpsenuna ei maitse üldse), kaste, cranberry-relish, kartulipuder ja muud niksi-näksi. Magustoiduks kõrvitsapirukas (mis jälle meie pere mokka mööda pole) ja kirsipirukas.

Siin veel Tänupühade lauale sobivaid retsepte siinsest retseptikogust:

jõhvikasalat (cranberry relish, cranberry salsa):

apelsini-jõhvikasalat
jõhvika-viigimarjasalat
jõhvikasalat apelsini ja portveiniga
kinkani (e. kumkvaadi) ja jõhvika salat

kõrvitsapirukas (pumpkin pie):

Kõrvitsapirukas

kirsipirukas (cherry pie):

Kirsipirukas ? la Twin Peaks

Lingid usaldusväärsete USA toidublogide ja muude USA retseptikogude tänupüharetseptidele:

Elise @ Simply Recipes: Thanksgiving Recipes
Alanna @ A Veggie Venture: Thanksgiving Vegetable Recipes 2007
Thanksgiving @ Martha Stewart (sh Thanksgiving recipes: Southern Fried Turkey Dinner; Classic Thanksgiving Dinner; Colonial American Thanksgiving Dinner;
lisaks veel Thanksgiving decorations)
Thanksgiving @ Epicurious (sh The Complete Thanksgiving Guide;
A first-timer's feast;
Thanksgiving with a Twist;
The First Thanksgiving)
Thanksgiving @ Food Network
Thanksgiving @ Rachael Ray

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Tripsakas
Postitusi: 123
Abikokk
2008-10-01 09:56:27

Paaril tänupüha neljapäeval olen menüüle loominguliselt lähenenud, sest Eestis ei jõua ju tööpäeval mitut tundi kalkuni küpsetamisele kulutada. Näiteks olen teinud alustuseks kõrvitsapüreesuppi ja siis kalkunifileed apelsinikastmes, magustoiduks paksu kirsikisselli (see nüüd küll väga ameerikalik pole, aga idee sain pie fillingust ehk pirukatäidisest) vaniljejäätisega.

Mu ameerika retseptivihik on suvekodus, seal on ämma tänupüha retseptid sees. Kui nädalavahetusel sinna satun, võin hiljem retsepte siia panna.

Eda
Postitusi: 36
Kokaõpilane
2008-10-01 11:42:39
Tripsakas:
No tegelikult on tänupüha neljapäeval
Tänud täpsustuse eest. Eks see näitab, kui mittepühendunud ma olen (olnud) Pille: suur tänu retseptidele suunamise eest, Twin Peaksi kirsikook ja USA blogide ning retseptikogude lingid on ahvatlevad
Tripsakas:
Mu ameerika retseptivihik on suvekodus, seal on ämma tänupüha retseptid sees. Kui nädalavahetusel sinna satun, võin hiljem retsepte siia panna.
See oleks huvitav. Minu ämm on šotlane ja Ameerika sööke teha ei armasta, nii et Tripsaka vihikusse oleks põnev piiluda. Õnneks on veel 2 kuud aega menüü välja valida ja plaanin seekord ikka suure linnu tundideks ahju panna.
Kukkel
Postitusi: 30
Kokaõpilane
2008-10-21 08:19:01

Tänupühad on ühed mu lemmik nö. adopteeritud pühadest. Mis iganes see ajalugu selle kohta täpselt on, aga idee nagu üleüldiselt...
TÄNUPÜHA.... teeb meeleolu kuidagi härdaks ja ilusaks.

Minule isiklikult meeldib täita kalkun hoopis metsiku riisi/seente/pähklitega. Retsepti käepärast ei ole. Ma alati selline umbes-täpselt kokk. Mulle see saiapudi täidis eriti korda ei lähe.

Maguskartuli tegin püreeks ja lisasin siirupit ja muskaati, kaneeli jm. Uskumatu, aga see magus värk on nii hea kalkuniga!

Kartuli püreele lisasin kaalikat ja porgandit ning kõigile väga maitses.

Mina olen viimastel aastatel teinud koogiks kõrvitsa juustukoogi. Oi kui hea!!!

Siin on Ameerika retsept, mille järgi sõbranna tegi ning nüüd ka mina:

FOR THE CRUST:
2 cup graham cracker crumbs
1/4 cup granulated sugar
3 tbsp butter, melted
FOR THE FILLING:
3-4 pkg (8 oz each) cream cheese, softened
1 cup brown sugar, packed
15 oz can Libby’s solid-pack pumpkin
2 tsp cornstarch or potato starch
2 tsp cinnamon
1/3 tsp nutmeg
pinch of powdered cloves
1/2 tsp pumpkin pie spice
pinch of vanilla or 1 tsp vanilla sugar
2 eggs
1tbls flour
FOR THE TOPPING: (optional)
2 cups fat-free sour cream
1/4 cup granulated sugar
2 tsp vanilla

Preheat oven to 350. Prepare a 9-inch pan with cooking spray and flour; set aside.

TO PREPARE CRUST:
Combine graham cracker crumbs, 1/4 cup granulated sugar, and margarine. Press into bottom and 1-inch up side of prepared pan. Bake for 3-4 minutes. Do not allow to brown.

MEANWHILE, TO PREPARE FILLING:
Combine cream cheese, brown sugar and then add pumpkin, cornstarch, cinnamon, nutmeg, and egg whites in a mixing bowl. Pour into prebaked crust.

Bake for 45 minutes or until center is slightly soft to the touch. Might take an hour.

WHILE, CHEESECAKE IS BAKING PREPARE TOPPING:
In a mixing bowl, combine sour cream, remaining granulated sugar, and vanilla.

After the cheesecake has baked 45 minutes, spread topping over surface of filling.

OUR FAVORITE TOPPING: drizzle caramel evenly on the cheesecake and shredded chocolate.

Servings: 10
Source: Libby’s Favorite Pumpkin Recipes

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2008-11-02 23:22:29
Tripsakas:
Magustoiduks kõrvitsapirukas (mis jälle meie pere mokka mööda pole) ja kirsipirukas.

Lisasin hiljuti veel ühe kõrvitsapiruka retsepti, mille täna ka järgi proovisin. Väga maitsev pirukas oli - kergelt vürtsikas ja kreemine, meie neljasele seltskonnale meeldis küll (kõik võtsid teise tüki ka :P).

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2008-11-30 20:26:44
No kas mõned nami-namikad tähistasid ameeriklaste tänupüha? Kui jah, siis mida serveerisite ja kuidas maitses? :P

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

< 1 | 2 | 3 | 4 >>