Jaanipäev e. suvepüha - 24. juunil

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2008-05-24 19:41:20

Silvia Kalvik kirjutab raamatus "Pühade- ja tavanditoidud" (Maalehe Raamat) järgmist:

Suviste tähtpäevade hulgas oli eriline koht jaanipäeval ehk suvepühal. Jaanipäeval püüti tule puhastava toime abil vabaneda kõigest halvast ja mittesoovitavast. Rahvapärimustes ühtib jaanipäev suvise pööripäeva pühitsemisega, olles nii töö- kui peotähtpäev. Elatusaladest seostub jaanipäev eelkõige karjandusega. Tähelepanu osutamine karjale väljendub ka piimasaaduste toiduks valmistamises, iseloomustamaks kogu Eesti jaanipäevamenüüd.

Jaanipäevaks valmistati paremaid sööke. Tehti toite kohupiimast: kohupiimakorpe, lisanditega kohupiima, sõira jm. Keedeti muna nii värvimata kui kaselehtedega värvituna. Võimaluse korral tapeti lammas, keedeti lambaliha, valmistati lambalihaga toite, tehti käkke. Söödi ka kamakäkke, küpsetati karaskit, saia, leiba, kooke. Mulgimaal pruuliti jaanipäevaks nn jaanikahja - õlut, millele lisati mett. Valmistatud toidud söödi perega ühiselt jaanitule ääres.

Läti-mõjulises Lõuna-Eestis toimus pärgadega ehitatud karja kojutulekul tseremoniaalne vastuvõtt koos jaanisõira ja muu meelehea üleandmisega karjasele. Paiguti nimetati jaanipäeva sõirapäevaks. Jaanipäeva peeti ka karjaste pühaks.

Jaan iks tulli kaugelt maalt
omi latsi kaema,
mes nä söövä, mes nä joova.
Saia sööva, õlut joova.
Jaan tõie pikä piimäpütü,
tõie korge koorekärni,
sõira täie kindan,
kaara tõie karmanin...

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Veronika
Postitusi: 237
Abikokk
2008-06-12 20:59:41
See sõira retsept tundub nii ahvatlev. Peaks järgneva paari nädala plaani võtma :)
Katja
Postitusi: 386
Abikokk
2008-06-18 15:30:28

ma ei tea täpselt, kas just jaanipäevaks aga muidu tehti mulgimaal kohupiimakorpide asemel mulgikorpe. pärmitaignast veeretati pallike, klaasi põhjaga litsuti sinna süvik ja see täideti mannapudruga.. mõni lisas pudrule ka muna ja vaniljet, nii said korbid maitsvamad :)

ei tea küll, kui vana see komme on, aga mulgikorpe tehti meil maatalus sageli.. rohkem küll sügise poole, kui õuna-plaadikookidest taigent üle jäi ;)

http://koogel-moogel.blogspot.com

Marit_S
Postitusi: 33
Kokaõpilane
2008-06-18 16:26:57
Aga šašlõkk?

hea toit

Vandiste
Postitusi: 769
Abikokk
2008-06-18 16:37:59

Meil tehti maal igaks pidupäevaks või pühaks kartulikaraskit, eriti maitsev oli see järgmisel päeval pannil piima sees soojendatult. Selles andmebaasis on kõige ligilähedasem retsept siin, ainult selle vahega, et peekoni asemel pandi ikka praetud pekise sealiha kuubikud, odrajahu asemel nisujahu ning taigen tuli vedelam ja küpsetati ahjuplaadil.

Oh, nostalgia tuli peale, peab vist viimastest kartulitest seda tegema hakkama. Võtan plaani!

Heleen
Postitusi: 302
Abikokk
2008-06-18 16:42:29

Kohupiimakorbid on jumalikud :P

Teen kindlasti, kuid nüüd ei tea kas just jaanipäevaks. Ma mõtlen seda, et kui ma maale sõidan ja seal on ainult puupliit (ahi on ka..:D), et kas ma saan hakkama. Ma pole mitte kunagi puupliidi ahjus midagi küpsetanud. Tundub veidi riskantne ettevõtmine..?

Armastus käib kõhu kaudu :)

Katja
Postitusi: 386
Abikokk
2008-06-18 16:42:39
Marit_S:
Aga šašlõkk?
šašlõkk ei kuulu eesti rahvatoitude juurde...

http://koogel-moogel.blogspot.com

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2008-06-20 13:20:02

Katja:
Marit_S:
Aga šašlõkk?
šašlõkk ei kuulu eesti rahvatoitude juurde...

Vanade eestlaste jaanipäevamenüüsse šašlõkk ei kuulunud, aga moodsad eestlased vist šašlõkita jaaniõhtul hakkama ei saa :D

Siin on valik šašlõkiretsepte Nami-nami põhjatust retseptikogust:

Armeenia pajašašlõkk 'Hazani horovatss'
Armeenia šašlõkk (lammas/siga/veis)
Armeenia sealihašašlõkk
Peeter Kardi basturma retsept
Gruusia šašlõkk
Keefirimarinaad šašlõkile
Kirovi šašlõkk
Serbia šašlõkk
Tavuk kebab e. kanašašlõkk türgi moodi
Türgi kalašašlõkk
Usbeki kanašašlõkk
Usbeki lamba- või veiselihašašlõkk
Vardas küpsetatud marineeritud lambaliha
Šašlõkk sea- või veisemaksast
Šašlõkk sealihast
Peterselli- ja nõgesemarinaad sealihale

Jamie Oliveri grillmarinaadid:

Caribbean Jerk, The Best Essex, Southern Smoky, Fragrant Asian, Zingy Moroccan, Classic Tuscan.

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Katja
Postitusi: 386
Abikokk
2008-06-20 21:30:29
lugesin ka kuskilt, et lisaks kohupiimatoitudele ja sõirale, olid jaanipäeval pühadetoiduks munavõie ja muud munatoidud.

http://koogel-moogel.blogspot.com

Kairi
Postitusi: 56
Kokaõpilane
2008-06-21 17:41:48

Mina pidasin siin oma Rootsi sõpradega eile, see on siis 20ndal juunil Jaanipäeva. Nüüd Pille postitust lugedes märkasin rõõmuga, et olin oma menüü kogemata kombel suhteliselt õigesti koostanud. Pakkusin neile oma küpsetatud leiba ja täidetud munasid, loomulikult alustuseks ka graavilõhe. Nende rõõmustamiseks ja koduigatsuse leevendamiseks marineerisin heeringat ja suure hädaga leidsin siin poest isegi näkileiba! Hiljem grillisime lamba kaelaliha, mida ma olin hoolega marineerinud. Ja lõpetuseks kohupiima rabarberi kook! Imemaitsev! :)

Kaunist Jaanipäeva teile köigile!

< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 >>