Registreeri kasutajaks
Otsing

Tagasi...

Kaerakile vegetaarroog

Kaerakilet sõid vanad eestlased eriti suvistepüha ajal.

neljale
Sega kaerajahu või -helbed emailitud, roostevabas või glasuuritud savinõus leige veega. Pane sooja kohta 24-30 tunniks hapnema.
Kui segu on parajalt hapu, siis kurna läbi tiheda sõela paksupõhjalisse potti. Keeda pidevalt puulusikaga segades mõõdukal tulel, kuni segu muutub ühtlaseks poolvedelaks pudruks.
Maitsesta soola ja suhkruga, serveeri kuumalt või ja rõõsa piimaga.

Retsept on mugandatud Silvia Kalviku eesti rahvatoitude raamatust, samuti konsulteerisin oma vanaemaga, kes kaerakilet tihti tegi (enamasti kaerajahust). Maal vanaema juures söödi seda enamasti külmalt.
© NAMI-NAMI RETSEPTIKOGU
Eelroog/kerge eine
Keetmine/kuumutamine
  • Pudrud
  • Riis ja tangud
  • Eesti


Kommentaarid:

(30.03.2006 17:48:07)
väga maitsev ja tervisele kasulik toit .võib pannuda lausa magustoiduks.enamusele meeldib piimaga ,ise pole ma piima jooja siis meeldib magusama moosiga,kuna endal tal hapukas maitse.
LIIVIA
(13.05.2008 14:45:05)
Kaerakiisle (nii nimetas seda minu Võrumaal elanud vanaema) ei meeldinud mulle aastaid tagasi kohe üldse mitte, aga nüüd tekkis huvi uuesti proovida.
Eva
(19.05.2008 10:59:17)
meil maal söödi ka külmalt, suhrkut siputati peale ja valati piimaga üle. peaks proovima ise teha, sest viimasest maitsmisest on möödas üle kahekümne aasta:)
karin
(10.04.2010 15:45:39)
mul on küsimus.
mitmele see on?
silver
(9.07.2010 14:39:17)
Minule piisas ühest suutäiest, lihtsalt ei maitsenud.
Hexy
(6.08.2010 0:10:52)
Pole kahjuks seda Silvia Kalviku eesti rahvatoitude raamatut lugenud (järsku kordan seal kirjutatut), kuid külmale kaerakilele tekib (nagu nimestki aru võib saada :) ) jahtumisel peale kile, mis minu arvates rikub selle toidu välimuse. Kui aga koheselt kuumale kaerakilele peale raputada suhkurt, siis aitab see vältida jahtumisel kile moodustamist. Lisaks võib panna esimesel faasil kaerahelveste hapnemise parendamiseks paar-kolm vana kuivanud leivaviilu (Ikka seda õiget, hapendatud taignast tehtud leiba. Mitte siirupitaignast). Ja hapuma kaerakile saamiseks võib lasta ka 2-3 päeva hapneda.

Kas see just ainult eesti rahvustoit on, ei oska öelda. Minu vanaema väitis, et see toit olla saamidelt meie menüüsse tulnud. Samas vahet pole. Kui aastasadu seda siin tehtud, eks ta siis ole ka eesti rahvustoit ka.
lumekaru
(11.07.2012 14:55:23)
Kaerakilega on nii, et seda kas armastad väga või ei taha üldse. Kui oled lapsena "ära harjutatud", on see näiteks suhkru ja piimaga üks mõnusamaid toite soojal suvepäeval.
Retsepti tahaksin täiendada nii palju, et keetmise protsess on üsna oluline. Keeta tuleb madalal temperatuuril ja PIDEVALT segades, sest kile on käbe põhja kõrbema. Kuumenedes muutub segu kõigepealt paksuks ja püdeljaks. See etapp tuleb tublisti segades läbida ja selle järel hakkab segu uuesti vedelamaks muutuma. Kui lusikaga tõsta ning tagasi valada, on ta ühel hetkel klaasjalt läbipaaistev. Siis on kile valmis ja võib jahtuma-tarretuma panna.
Piret

Kommenteeri